Książki do zadań specjalnych

Cykl webinariów i konkurs dla bibliotek realizowany we współpracy z Wydawnictwem Widnokrąg, jako część projektu „Książki do zadań specjalnych” Wydawnictwa Widnokrąg.

Wszystkie biblioteki publiczne i szkolne w Polsce zaprosiliśmy do udziału w konkursie organizowanym w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych” Wydawnictwa Widnokrąg. Zgłoszenia do konkursu odbyły się zgodnie z zasadą „Kto pierwszy, ten lepszy”.

W konkursie wzięło udział 70 bibliotek. Przyjęte biblioteki otrzymały książkę Lai Aguilar pt. „Wolfgang (niezwyczajny)” wydaną przez Wydawnictwa Widnokrąg w ramach projektu „Książki do zadań specjalnych”. Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie zajęć dla dzieci i/lub młodzieży (12-15 lat), inspirowanych tą książką, a następnie umieszczenie relacji w Internecie. Dodatkowo, trzy biblioteki, które przygotowały najciekawsze relacje ze spotkań, zostały nagrodzone zestawem książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” Wydawnictwa Widnokrąg.

Wyniki konkursu:

Nagrody otrzymały:

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarachlink do relacji (…za relację w formie cyklu filmików w sugestywny sposób pokazujących ćwiczenia sensoryczne rozwijające empatię wraz ze sporą dawką wiedzy przekazanej przez osobę prowadzącą).
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Solilink do relacji (…za estetycznie i kreatywnie przygotowany opis oraz materiał zdjęciowy z zajęć).
  • Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzulink do relacji (…za pomysłowy filmik prezentujący zdjęcia z zajęć, nagrania poszczególnych ćwiczeń, komentarze i efekty prac, a także za wplecione wypowiedzi dzieci pokazujące ich zaangażowanie).

O książce „Wolfgang (niezwyczajny)”

Wolfgang lubi spisywać listy różnych rzeczy, wie, jak dolecieć na Jowisz, a jego życiem rządzą logika i… muzyka. Tę ceni ponad wszystko. W rzeczywistości chłopiec dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi, którzy go najczęściej drażnią. Wolfgang jest chłopcem w spektrum autyzmu.

Po nagłej śmierci matki jedenastoletni Wolfgang musi zamieszkać z ojcem, którego zupełnie nie zna. Postanawia uciec, by rozpocząć naukę w najlepszej akademii muzycznej na świecie, w końcu jest geniuszem – ma iloraz inteligencji 152 i wybitne zdolności muzyczne. Ale nie jest łatwo uciec niepostrzeżenie w kostiumie astronauty i hełmie na głowie…
Nieprawdopodobna historia Wolfganga pozwala spojrzeć na świat oczami osoby w spektrum autyzmu. To opowieść o stracie, marzeniach i potrzebach niezwyczajnego dziecka. Cenny głos w dyskusji dotyczącej neuroróżnorodności oraz świetny punkt wyjścia do dyskusji z dziećmi na ten temat. Pokazuje, że odmienność może być darem, nie problemem, o ile jest otoczona otwartością i miłością. Choć pod pewnymi względami Wolfgang wcale nie różni się od innych dzieci.

Scenariusz zajęć wokół książki, przygotowany przez Wydawnictwo Widnokrąg

O cyklu webinariów „Książki do zadań specjalnych”

Są książki, które łamią tabu. Pokazują, z jakimi problemami mierzą się współcześni nastolatkowie. Zadają niewygodne pytania. Bez lukru i moralizowania – pozwalają spojrzeć na świat oczami dorastających ludzi. Takie są właśnie KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.

Dlaczego warto czytać takie książki? I Jak rozmawiać z nastolatkami o problemach dużego kalibru? W ramach cyklu webinariów realizowanych przez Wydawnictwo Widnokrąg oraz FRSI:

  • przedstawiliśmy książki, które poruszają trudne tematy,
  • opowiadaliśmy o tym, w jaki sposób można wykorzystać je w pracy z nastolatkami i dlaczego nie trzeba się bać trudnych tematów,
  • omawialiśmy konkretne propozycje warsztatowe inspirowane wybranymi tytułami.

Tematy i terminy webinariów:

  • 31 maja 2022 r.: Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii (Natalia Gebert, Fundacja Dom Otwarty)
  • 7 czerwca 2022 r.: Być niewidzialnym… Samobójstwo i depresja w książkach dla nastolatków (Michalina Kulczykowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
  • 14 czerwca 2022 r.: Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości (Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka)
  • 28 września 2022 r.: Literatura jako źródło porozumienia – książki wyróżnione Nagrodą Literacką Unii Europejskiej (prof. Bernadetta Darska, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM)

Projekt „Książki do zadań specjalnych” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.