Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni. – podsumowanie akcji Lato w bibliotece

Wraz z nadejściem jesieni i roku szkolnego w bibliotekach biorących udział w projekcie Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni. rozpoczynają się nowe zajęcia i startują Cyfrowe Centra Edukacji. To świetny czas na podsumowanie lata, ponieważ wakacje w bibliotekach upłynęły niezwykle pracowicie.

W zaledwie dwa miesiące w 20 innowacyjnych placówkach uczestniczących w pilotażowej edycji projektu odbyło się aż 375 zajęć, w których wzięło udział 3896 osób. Były to kreatywne zajęcia edukacyjne z różnorodnej oferty programowej (plastyczne, muzyczno-ruchowe, gry miejskie, gry planszowe, majsterkowanie, robotyka, programowanie i wiele innych), a także lekcje języka polskiego jako języka obcego oraz interaktywne spotkania w ramach klubów wiedzy.

Dzieci poznały historię rakiet kosmicznych, aby następnie zbudować własne „rakiety” do domowego użytku. W ramach zajęć prezentujących zagadnienia fizyki, chemii, biologii, mechaniki, robotyki i szeroko rozumianego majsterkowania budowano wulkany, robotyczne ręce i pneumatyczne konstrukcje z patyczków do lodów. Uczestnicy rozwijali swoją kreatywność podczas licznych warsztatów plastycznych, rysunku czy mangi. Powstał polsko-ukraiński komiks o przyjaźni, escape room z Alicją z Krainy Czarów, a nawet turniej FIFA dla młodych czytelników. Dzieci, młodzież i dorośli wzięli udział w interdyscyplinarnych spotkaniach z książką, łączących zabawę, majsterkowanie, eksperymenty plastyczne z poznawaniem literatury, bibliotek, a także zdobywaniem wiedzy z dziedzin takich jak fizyka, geografia lub informatyka. Nie mogło zabraknąć budowania międzykulturowego dialogu. Powstały kluby i spotkania wspierające budowanie przyjaznej relacji, warsztaty haftu ukraińskiego, spotkania z postaciami z podań i legend, a także warsztaty prezentujące różne aspekty polskiej i ukraińskiej kultury.

W ramach projektu „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.” biblioteki otrzymały zestawy edukacyjne, sprzęt elektroniczny, roboty Photon, gry Scottie Go do nauki programowania oraz Bum Bum Rurki. W placówkach dostępne były zajęcia muzyczno-ruchowe oraz bogata oferta programowa STEAM, wykorzystująca wspomniany sprzęt.

Wakacje były pracowite i pełne świetnej zabawy i rozwoju, ale zdarzały się też chwile relaksu, kiedy w bibliotekach odbywały się zajęcia TeamUp. Te specjalnie zaprojektowane ćwiczenia ruchowe i interakcje pozwalały odbudować poczucie bezpieczeństwa i nawiązywać pierwsze relacje w międzykulturowych grupach, których uczestnicy mieli za sobą różne, często bardzo trudne doświadczenia.

Piękne lato w projekcie „Biblioteka dla Wszystkich. Różni. Równi. Ważni.” już za nami, ale nie czas na nostalgię. Biblioteki już zapowiadają bogatą i interesującą ofertę programową na nadchodzący rok szkolny. Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy na strony bibliotek uczestniczących w projekcie: https://bibliotekidlaukrainy.org.pl/biblioteki-w-projekcie/

Więcej informacji o projekcie „Biblioteka dla Wszystkich. Różni. Równi. Ważni.”

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie

Biblioteka Miejska w Łodzi – Filia Biblioteka Otwarta

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna- Książnica Kopernikańska w Toruniu

Biblioteka Miejska im. gen. Mariusza Zaruskiego w Ustce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem

Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni, to innowacyjny projekt społeczno-edukacyjny, integrujący i inkluzywny, umożliwiający dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji.