Jak zmieniają się biblioteki? Raport z analizy danych GUS
Data publikacji: 22/09/14Raport pt. "Co się zmieniło w bibliotekach?" zawiera analizę danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących bibliotek publicznych. Publikacja, przygotowana na zlecenie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, ma za zadanie zobrazować stan bibliotek publicznych w 2012 roku (w świetle najświeższych dostępnych danych GUS) oraz odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób Program Rozwoju Bibliotek wywiera wpływ na biblioteki, które w nim uczestniczą.
Biblioteki organizują coraz więcej zajęć i wydarzeń. Można w nich skorzystać z coraz większej liczby komputerów, rośnie liczba placówek oferujących e-learning. Zmiany są najbardziej widoczne w bibliotekach z małych miejscowości, uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek.
Program działa od 2009 i obejmuje ponad 3800 placówek z całej Polski. Fundusze na ich unowocześnianie – 33 miliony dolarów – pochodzą z Fundacji Billa i Melindy Gatesów i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Rezultat tej inwestycji to tysiące placówek pełniących funkcję centrów lokalnej społeczności – nowoczesnych, przyjaznych użytkownikom, oferujących coraz więcej zróżnicowanych działań – takich jak spotkania z ekspertami, projekcje filmów, wystawy, warsztaty artystyczne, szkolenia komputerowe, a nawet zajęcia sportowe.
Biblioteki PRB przyciągają swoimi nowymi funkcjami i działaniami coraz więcej mieszkańców – bardzo szybko rośnie w nich liczba zarejestrowanych użytkowników, którzy jednak niekoniecznie przychodzą do biblioteki po to, by wypożyczyć książkę. W 2012 roku wszystkich zarejestrowanych użytkowników bibliotek było o 4% więcej niż w 2011 (w bibliotekach uczestniczących w PRB – o 23% więcej).