Z Biblioteką do Kultury – program partnersko-lojalnościowy biblioteki w Słupsku

Z Biblioteką do Kultury – program partnersko-lojalnościowy biblioteki w Słupsku

Lecz to nie wszystkie jej zalety. Coraz częściej bowiem okazuje się, że karta biblioteczna może pełnić rolę karty rabatowej. Wówczas posiadacz takiej karty dostaje znacznie więcej: korzystając za darmo ze zbiorów i usług swojej biblioteki oraz płacąc mniej za usługi współpracujących z nią partnerów – oszczędza sporo pieniędzy. W bibliotekach, które wprowadziły programy partnersko-lojalnościowe, karty biblioteczne dają mieszkańcom możliwość uzyskania atrakcyjnych zniżek, rabatów i ofert promocyjnych w innych instytucjach kultury, sklepach, kawiarniach, placówkach edukacyjnych czy usługowych.

Tak działa „Karta do Kultury” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Program Partnerski OK Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu czy program ProKultura Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotekli Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy.

Ale program partnersko-lojalnościowy mogą też z powodzeniem realizować mniejsze biblioteki publiczne, nie tylko te działające w dużych miastach wojewódzkich. Warunkiem (i szansą) jest nawiązanie współpracy z partnerami, ale przede wszystkim przygotowanie własnej usługi – czyli wygodnej, atrakcyjnej dla czytelników elektronicznej karty bibliotecznej z dostępem do katalogu zbiorów przez Internet i obsługą konta czytelnika. Tak dzieje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku, która od 2013 roku prowadzi program „Z Biblioteką do Kultury”.

W Słupsku zadbano najpierw o to, by mieszkańcy posiadający kartę biblioteczną mogli z niej korzystać we wszystkich placówkach MBP i by do bibliotecznego katalogu i swojego konta czytelnika mieli dostęp przez Internet. Oznaczało to konieczność wyposażenia wszystkich placówek bibliotecznych w sprzęt komputerowy, wprowadzenia ich zbiorów do bazy danych w systemie bibliotecznym, z którego korzysta biblioteka (w Słupsku jest to system Patron), oraz „okodowania” (oklejenia kodem kreskowym) poszczególnych pozycji w księgozbiorze. Aby zakupić lub wymienić na nowy sprzęt komputerowy w filiach bibliotecznych, skorzystano z programu Instytutu Książki „Kraszewski – komputery dla bibliotek”.

Kolejny etap prac to opracowanie programu lojalnościowego, poprzedzone badaniem potrzeb mieszkańców. Nawiązano współpracę z działającymi w Słupsku instytucjami, do udziału w programie zaproszono lokalny biznes. Podpisano stosowne umowy i uruchomiono program.

Karta „Z Biblioteką do Kultury” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku umożliwia użytkownikom biblioteki nawiązanie kontaktów z podmiotami biorącymi udział w programie i skorzystanie z rabatów na ich usługi. System rabatów obejmuje m.in.: zakup tańszych biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, uzyskanie zniżek w wybranych placówkach usługowych, szkołach językowych, sklepach, restauracjach, księgarniach i firmach przewozowych. Wysokość zniżek jest różna – najczęstsze rabaty to 5%, lecz są partnerzy oferujący zniżki w wysokości 15%, a nawet 20%.

To jeszcze nie wszystko. Na dalszych etapach programu zaplanowano współpracę z bibliotekami publicznymi powiatu słupskiego (Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku pełni funkcję biblioteki powiatowej), które z kolei zaproszą do udziału w programie partnerów ze swoich miejscowości. W planach są także: wydanie informatora – przewodnika po kulturze i „oszczędnym” dostępie do usług w regionie – oraz wprowadzenie jednolitej identyfikacji wizualnej dla partnerów programu.

Program „Z Biblioteką do Kultury” cieszy się dużym zainteresowaniem – skorzystało z niego już ponad 11 000 mieszkańców, a swoją ofertę rabatową udostępniło ponad 20 podmiotów. Korzyści z wdrożenia programu odnotowuje też sama MBP w Słupsku. Dostrzeżono już zmianę wizerunku biblioteki i znacznie lepsze postrzeganie jej – nie tylko przez mieszkańców, którzy wraz z kartą biblioteczną otrzymują dostęp do szerokiej lokalnej oferty na korzystnych warunkach, lecz także przez media, inne instytucje kultury i środowiska biznesowe, dla których biblioteka stała się atrakcyjnym partnerem do współpracy.

Tekst: Agnieszka Koszowska
Materiały: Danuta Sroka, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku
Zdjęcia: Sławomir Żabicki, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku