Po co Polakom biblioteki? Przeczytaj raport, zobacz mashup

Jakie korzyści odnoszą osoby odwiedzające biblioteki publiczne i korzystające z ich zasobów? Co zmienia się w życiu mieszkańców małych miejscowości dzięki bibliotekom? Jak użytkownicy wykorzystują ofertę bibliotek i co z tego mają?

Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć w raporcie „Po co Polakom biblioteki?”, przygotowanym po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek.

Raport został opracowany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która od marca 2012 r. prowadziła w gminach objętych Programem Rozwoju Bibliotek badania ilościowe i jakościowe. Pokazuje, że biblioteki w coraz większym stopniu pełnią funkcję trzeciego miejsca – przyjaznego, otwartego dla wszystkich, łączącego w sobie zalety przestrzeni prywatnej i publicznej. Są także ważnymi miejscami dostępu do nowoczesnych technologii – niemal 250 tysięcy ludzi (37% użytkowników komputerów w bibliotekach) właśnie tu po raz pierwszy skorzystało z Internetu.

Do bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek przychodzi ponad 2,5 miliona ludzi – 30% mieszkańców małych miejscowości. Dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Dorośli w bibliotekach załatwiają codzienne sprawy – szukają w Internecie potrzebnych informacji, korzystają z bankowości elektronicznej, kontaktują się ze znajomymi i rodziną. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych, wysyłania maili do pracodawców. Dla seniorów biblioteki są bardzo często źródłem informacji o zdrowiu. Uczą się tu również obsługi komputera.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.