W Europejskim Tygodniu Kodowania programowaliśmy roboty
Data publikacji: 21/10/15Od 10 do 18 października 2015 roku w całej Polsce odbywały się warsztaty, spotkania i konferencje pod szyldem Europejskiego Tygodnia Kodowania. Wiele wydarzeń promujących naukę programowania organizowały także biblioteki.
W ofercie bibliotek znalazły się między innymi: warsztaty robotyki z Lego Mindtorms, zajęcia z modelowania 3D i nauka programowania dla najmłodszych z aplikacją Hopscotch (Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich), warsztaty programowania w języku Scratch (Biblioteka Miejska w Cieszynie), warsztaty z klockami elektronicznymi, budowa i programowanie urządzeń sterujących ruchem drogowym w miastach (Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie), kreatywne warsztaty Scratcha i międzypokoleniowe zajęcia z kodowania dla całych rodzin (Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu – Galeria Książki).
W ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Link do przyszłości” w bibliotekach publicznych i szkołach w małych miejscowościach w czasie Europejskiego Tygodnia Kodowania odbywały się warsztaty programowania z wykorzystaniem robotów Finch. W spotkaniach wzięło udział blisko 300 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Pod okiem młodych profesjonalistów, pasjonatów nowych technologii uczestnicy uczyli się podstaw kodowania w języku Scratch wydając polecenia robotom Finch.
Roboty Finch to małe przypominające płaszczkę urządzenia, które poruszają się na kółkach, wydają dźwięki, emitują światło i reagują na przeszkody. Młodzi uczestnicy zajęć przygotowywali krótkie skrypty w języku Scratch sterujące robotem, a następnie brali udział w wyścigach robotów w labiryntach układanych z książek, pudeł czy kartonów. Spotkania miały charakter dobrej zabawy, a ich celem było zainspirowanie dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do nauki kodowania.
Pomysł na zajęcia programowania z wykorzystaniem Finchów pochodzi z biblioteki w Chicago – jednej z najbardziej innowacyjnych bibliotek publicznych na świecie. W Polsce są one elementem projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę” – przedsięwzięcia Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowanego dzięki środkom firmy Microsoft w ramach inicjatywy YouthSpark.
Jedno ze spotkań z robotami Finch odbyło się 14 października w siedzibie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.