Warsztaty projektowania Pomorskiego Centrum Czytelnictwa Dziecięcego
Data publikacji: 27/12/10W projektowaniu czytelni dziecięcej najlepszymi ekspertami są dzieci - takie założenie przyświecało konsultantom Stowarzyszenia Architektów Polskich, zaproszonym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. J.C. Korzeniowskiego w Gdańsku do przeprowadzenia warsztatów. Dwudniowe zajęcia, które odbyły się w dniach 16-17 grudnia, pozwoliły młodym czytelnikom oraz gdańskim bibliotekarzom wspólnie wcielić się w rolę architektów wnętrz.
Zadanie było ambitne, bowiem planowane w Gdańsku Pomorskie Centrum Czytelnictwa Dziecięcego ma być wzorcową przestrzenią dla wszystkich bibliotek dziecięcych w regionie. „Wydzielenie na ten cel około 200 metrów kwadratowych budynku gdańskiej biblioteki to okazja do przemyślenia i opracowania najlepszych rozwiązań, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom najmłodszych czytelników” – powiedziała Bożena Orczykowska, zastępca dyrektora do spraw merytorycznych.
Podczas warsztatów punktem wyjścia do zastanawiania się nad aranżacją przestrzeni biblioteki były zaproponowane przez architekta Karola Langie archetypy labiryntu, wieży, widowni i schodów. Do budowy makiet w skali rzeczywistej posłużyły kartonowe pudła. Dzięki tej prostej metodzie dzieci i dorośli uczestniczący w warsztatach samodzielnie tworzyli przytulne kąciki do rozmowy, wygodne schronienia, miejsca do odpoczynku między książkami i przestrzenie do zajęć w małych grupach.
Wspólne doświadczenie tworzenia i zastanawiania się nad przestrzenią pozwoliło uczestnikom odkryć nieszablonowe sposoby aranżacji czytelni – przyjazne użytkownikom, pobudzające aktywność dzieci i zachęcające je do samodzielnych poszukiwań. „Wspólne ćwiczenia poddały masę pomysłów. Zwłaszcza dzieci, mając możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni, pokazały niezwykłą pomysłowość i wrażliwość. To nie przypadek, że propozycje, które powstały na warsztatach, choć szkicowe, śmiało można porównać do prac najbardziej cenionych projektantów wnętrz. Dlatego teraz postaramy się je jak najdokładniej opisać. Powstałe koncepcje warto rozwijać w profesjonalnym projekcie” – podsumował warsztaty architekt.
Autorzy tekstu i zdjęć: K. Langie, D. Skrzypkowski