O Żydach i Żydówkach

Akcja zrealizowana wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska w 2017 roku.

„O Żydach i Żydówkach” to interaktywna książka, która zachęca czytelników i czytelniczki do poznania kultury żydowskiej. Interaktywna, ponieważ nie jest to książka tylko do czytania, ale przede wszystkim do działania. Jej strony pełne są zadań, które kulturę żydowską i historię Żydów i Żydówek przybliżają w sposób praktyczny – na przykład poprzez grę w Bingo. A zamiast zwykłego opisu tradycyjnego żydowskiego dania baba ghanoush, w książce znajdziecie zachętę do przygotowania tej potrawy. „O Żydach i Żydówkach” pomoże czytelnikom i czytelniczkom zidentyfikować i zweryfikować znane im stereotypy i mity dotyczące kultury żydowskiej. Dzięki ostatniej części, poświęconej mowie nienawiści, książka kształci też aktywne postawy przeciwdziałania dyskryminacji.

Zadaniem bibliotek było przeprowadzenie zajęć dla dzieci i młodzieży inspirowanych książką, z wykorzystaniem udostępnionych scenariuszy lub wg własnego pomysłu, a następnie umieszczenie relacji w internecie. Dodatkowo, pięć bibliotek, które przygotowały najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje ze spotkań dla dzieci i młodzieży, zostało nagrodzonych zestawem nowo wydanych książek związanych z tematyką wielokulturowości.

Nagrodzone biblioteki:

  • Biblioteka Publiczna Gminnego Ośrodka Kultury w Bobrownikach
  • Filia W Ostroszowicach Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów
  • Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
  • Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Wiżajnach

Konkurs dla bibliotek „O Żydach i Żydówkach” współorganizowały Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action Polska.

Nagrody w konkursie zostały przekazane przez Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dobra Literatura, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Zakamarki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.