Czym są kompetencje wielokulturowe?

Prezentujemy opracowanie na temat kompetencji wielokulturowych, stanowiące część pakietu edukacyjnego dla bibliotek opracowanego w ramach projektu "Daily innovators and daily educators in the libraries" (DIDEL). Zachęcamy do korzystania!

Materiał „Czym są kompetencje wielokulturowe?” stanowi wprowadzenie do tematyki biblioteki wielokulturowej. Pozwoli ci on przemyśleć swoją rolę jako osoby prowadzącej działania wielokulturowe, jest również przewodnikiem po materiałach edukacyjnych i scenariuszach dotyczących wielokulturowości.

Kompetencje wielokulturowe to biegłość w rozumieniu i komunikowaniu się z osobami pochodzącymi z innych kultur. Na kompetencje wielokulturowe składają się: postawy, wiedza i umiejętności. Można je zdobywać i rozwijać poprzez studia, udział w szkoleniach lub warsztatach. Najważniejsze są jednak osobiste doświadczenia i kontakt z osobami pochodzącymi z innych kultur.

Z tego opracowania dowiesz się:

  • czym są kompetencje wielokulturowe,
  • jakie postawy i umiejętności są najistotniejsze w pracy wielokulturowej,
  • jakiej wiedzy potrzebujesz, aby efektywnie planować i prowadzić działania wielokulturowe,
  • jak możesz zdobyć kompetencje wielokulturowe.

Kulturę można zrozumieć na wiele sposobów. Zazwyczaj posiadamy kompetencje umożliwiające nam poruszanie się w swojej własnej kulturze – kulturze naszego podwórka, miasta, regionu lub kraju. Znamy język, pisane i niepisane reguły oraz normy. Dzielimy ze współmieszkańcami podstawowe założenia dotyczące wspólnego świata i wartości. Kompetencje wielokulturowe to umiejętność poruszania się także po innych kulturach. Kompetencje wielokulturowe nie są czymś, czego można się nauczyć z instrukcji i posiąść raz na zawsze. To ciągły proces uczenia się, spotykania i komunikowania się z ludźmi z innych kultur oraz poszerzania własnej perspektywy. Stworzony w ramach projektu „Daily innovators and daily educators in the libraries” model „WIK” inspirowany jest skalą Miltona Bennetta. Skala ta nazywana jest również „modelem rozwojowym wrażliwości międzykulturowej” i może być rozumiana jako model rozwoju kompetencji wielokulturowych. Kluczem do rozwoju jest w nim szacunek dla różnych sposobów myślenia, mówienia i życia, oraz chęć uczenia się od innych. Warto mieć w pamięci, że źródłem kompetencji wielokulturowych jest szacunek do innych, a celem – integracja i rozwój osobisty, a nie kompetencje same w sobie.


Projekt „Daily innovators and daily educators in the libraries” jest realizowany w ramach programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne w edukacji dorosłych przez konsorcjum partnerskie, w którego skład wchodzą:

1. Narodowa Biblioteka Litwy im. Martynasa Mazvydasa
2. Centrum Informacyjnych Systemów Kultury (Łotwa)
3. Biblioteka Regionalna w Oppland (Norwegia)
4. Fundacja „Reading & Writing” (Holandia)
i – jako lider – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.