Długopisy 3D i drukarki 3D w bibliotece – nagranie webinarium

Przedstawiamy nagranie webinarium zorganizowanego w ramach projektu "Kluby kreatywności w bibliotekach", podczas którego rozmawialiśmy o długopisach i drukarkach 3D oraz możliwościach ich wykorzystania. Webinarium odbyło się 30 listopada 2020 r.

Druk 3d już dawno przestał być „magią” i trafił pod strzechy. Już nie trzeba posiadać wielkiego zaplecza finansowego, by wykorzystywać tą jedną z najszybszych metod projektowania i wytwarzania rzeczy. Nie trzeba też mieć dużych umiejętności, aby korzystać na co dzień z tej fascynującej i przydatnej w różnych dziedzinach życia technologii. Podczas webinarium organizowanego w ramach projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”  przybliżymy technologię druku 3d i oraz sposoby jej kreatywnego wykorzystania. Ponadto pokażemy – zwłaszcza osobom szukającym pomysłów na nowatorskie działania „poza ekranem” – jak wspaniałym narzędziem prototypowania i tworzenia różnych rzeczy jest długopis 3d.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym:

  • jak działa drukarka 3d i czym jest długopis 3d,
  • gdzie w zakamarkach internetu można znaleźć gotowe pliki 3d do wykorzystania w działaniach edukacyjnych i nie tylko,
  • od czego zacząć swoją przygodę z modelowaniem 3d,
  • jak zachęcić innych do rozpoczęcia przygody z drukiem 3d.

Webinarium zorganizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.

Nasi eksperci:

Piotr Pobłocki
Konstruktor, projektant, innowator, muzyk. Twórca pierwszych na świecie pełnoskalowych, plastikowych organów piszczałkowych. Majsterkowanie, konstruowanie nowych rzeczy i prototypowanie nowych urządzeń – to właśnie jego pasja. Współprowadzi z Maćkiem kanał na Youtube. W Robisz.to działa jako edukator z zakresu modelowania oraz druku 3D, prototypuje oraz wykonuje gotowe produkty – im bardziej niezwykłe, tym lepiej.

Maciek Naskręt
Hobbysta motoryzacji i miłośnik sztuk wizualnych. Instruktor z zakresu modelowania i grafiki 3d. Współprowadzi kanał na Youtube o modelowaniu i druku 3d. Od początku istnienia Robisz.to, pełni rolę maker’a oraz edukatora. Absolwent wydziału architektury i urbanistyki oraz architektury wnętrz. Wykładowca w Szkole Morskiej w Gdyni.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska, redaktorka i koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.


 


Webinarium zrealizowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.