„Język, który łączy, język, który dzieli – o równości w języku” – nagranie webinarium

Czym jest język włączający, równościowy? Jak mówić, by budować szacunek i porozumienie pomiędzy różnymi grupami? Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium!

Webinarium zrealizowane zostało w ramach 2. edycji projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”.

Osobą prezentującą była Lena Rogowska-Lewandowska – trenerka równościowa, facylitatorka, animatorka kultury. Pracuje z instytucjami (biblioteki, domy kultury, szkoły, muzea, urzędy), ucząc prowadzenia działań włączających, wielokulturowych i integrujących lokalne środowiska. Pomysłodawczyni działań z obszaru sztuk społecznych. Angażuje w nie grupy ludzi w małych i dużych miejscowościach, szkołach, ośrodkach dla cudzoziemców, zakładach poprawczych, szpitalach. Używa narzędzi facylitacyjnych i perfomatywnych (storytelling, spoken word, video, muzyka, teatr).

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska – redaktorka i koordynatorka projektów w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 57:37.

00:14-01:55: Wprowadzenie
01:57-10:50: Czym jest język włączający, równościowy?
13:33-49:08: Zasady języka włączającego:

13:45-22:03: (1) Nie redukuj osób do jednej cechy
22:05-34:07: (2) Dostrzegaj obecność
34:16-45:40: (3) Uważaj na etnocentryzm
45:45-48:37: (4) Unikaj krzywdzących zwrotów
49:09-53:45: Jak zmienia się język?
53:46-55:16: Sesja pytań i odpowiedzi

Linki do przydatnych matreriałów i wskazówki dotyczące tego, jak poprowadzić w swojej bibliotece rozmowę na temat równości w języku znajdziesz w „ściągawce” poniżej (w materiałach do pobrania).


2. edycja projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.