Nagranie webinarium „Budżet obywatelski – jak wspierać mieszkańców?” oraz materiały edukacyjne dotyczące budżetu

Nagranie webinarium pt. "Budżet obywatelski - jak wspierać mieszkańców?", które odbyło się 20 maja 2016 r. w ramach miesiąca tematycznego "Obywatelsko i po sąsiedzku" Labib. Pod nagraniem zamieściliśmy wiele ciekawych materiałów, do skorzystania z których zachęcamy przy planowaniu działań związanych z budżetem obywatelskim.

Budżet obywatelski to wydzielone środki w budżecie gminy, które są przeznaczane na projekty zgłoszone przez mieszkańców i wybrane w głosowaniu mieszkańców. W niektórych gminach funkcjonuje pod nazwą budżetu partycypacyjnego.

Podczas webinarium Martyna Studzińska, specjalistka ds. partycypacji, i Magdalena Pachel, koordynatorka projektów , przedstawicielki Fundacji Pole Dialogu:

  • opowiedziały o tym, czym jest budżet obywatelski, jakie są z niego korzyści oraz jakie są jego kluczowe reguły (m.in. cykliczność, głosowanie mieszkańców, ogólnodostępność projektów)
  • przedstawiły działania Fundacji Pole Dialogu wspierające uczniów szkół w wymyślaniu i składaniu własnych projektów w ramach budżetu obywatelskiego,
  • podały przykłady tego, jak biblioteki mogłyby wspierać mieszkańców w tworzeniu projektów do budżetu obywatelskiego,
  • odpowiedziały na zadane przez uczestników pytania.

Obejrzyj nagranie webinarium. Czas trwania: 56 min

Nagranie trwa prawie godzinę – dla ułatwienia podajemy więc listę poruszanych tematów i wskazujemy, w którym momencie webinarium zostały poruszone:

Powitanie (00:29 – 01:50)

Informacja o Fundacji Pole Dialogu (01:51 – 05:11)

Prezentacja o budżecie obywatelskim (05:12 – 44:38):

Z jakich części będzie się składać prezentacja (05:12 – 06:00)

Część I. Podstawowe informacje o budżecie obywatelskim (06:01 – 18:38)

W tym ankieta: „Czy w Waszej gminie istnieje budżet obywatelski i/lub fundusz sołecki?” (06:01 – 07:33)

Pytanie na czacie: „Jakie masz doświadczenia z budżetem obywatelskim / funduszem sołeckim w swoim mieście / gminie” (16:18 –18:38)

Część II. Nasze doświadczenia: „Edukacja o budżecie partycypacyjnym w szkołach na Targówku” (18:39 – 28:43)
Filmik z lekcji, na której była przeprowadza symulacja głosowania (wspomnianego w minucie 27:57) – link

Część III. Jak biblioteka może wspierać mieszkańców w procesie budżetu obywatelskiego? (28:44 – 44:38)
W tym pytanie na czacie: „Jakie masz pomysły, co możesz zrobić jako bibliotekarka / bibliotekarz by wspierać mieszkańców w procesie budżetu obywatelskiego?” (29:00 – 34:11)

Sesja pytań i odpowiedzi (44:39 – 53:51)

Zaproszenie na czerwcowe seminaria nt. prowadzenia edukacji obywatelskiej młodzieży, zwłaszcza w zakresie budżetu obywatelskiego (53:52 – 54:49)

Podziękowania i dane kontaktowe do Fundacji Pole Dialogu (54:50 – 55:30)

Materiały dodatkowe

I. Prezentacja wyświetlona podczas webinarium (plik do pobrania niżej)

II. Materiały powstałe w ramach projektu „Budżet partycypacyjny na Targówku – edukacja obywatelska w szkołach” (finansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich):

  • przykłady pomysłów na projekty wypracowana przez uczniów (nie jest to lista złożonych projektów). Zachęcamy do zapoznania się z nimi, gdyż mogą stanowić inspirację w Waszych gminach (plik do pobrania niżej)
  • materiał edukacyjny „Najważniejsze wiadomości o budżecie partycypacyjnym” – plik do pobrania 

w lipcu br. ukaże się publikacja podsumowująca projekt „Budżet partycypacyjny na Targówku – edukacja obywatelska w szkołach”. Będzie dostępna w dziale „Publikacje” na stronie Fundacji Pole Dialogu. Osoby zainteresowane otrzymaniem wersji papierowej publikacji prosimy o zgłoszenie się poprzez kontakt@poledialogu.org.pl.

III. Inne publikacje na temat budżetu obywatelskiego / partycypacyjnego, z którymi warto się zapoznać:

„Budżet partycypacyjny. Jak mieszkańcy mogą współdecydować o budżecie miasta?” , Marta Szaranowicz-Kusz, Federacja MAZOWIA, Warszawa 2014. Tekst przygotowany na zlecenie Federacji MAZOWIA w ramach projektu „Prowadzenie Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej” współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy – plik do pobrania

„Budżet Partycypacyjny krok po kroku. Poradnik dla praktyków” , Ewa Stokłuska, Agata Bluj (2015). Publikacja ma charakter użytkowy i jest skierowana do wszystkich zainteresowanych uruchomieniem budżetu partycypacyjnego w swojej gminie, a także do tych, którzy chcieliby ulepszyć procedurę już funkcjonującą w ich gminie. Składają się na nią opisy poszczególnych elementów procedury budżetu i różnych sposobów ich realizacji, wraz z przykładami konkretnych rozwiązań zastosowanych w kilku polskich gminach. Proponowana w publikacji metodologia opiera się na modelu cyklu budżetu partycypacyjnego opracowanym w 2013 roku w Laboratorium Partycypacji Obywatelskiej przy udziale szerokiego grona praktyków budżetu: urzędników, działaczy organizacji pozarządowych i badaczy procesów partycypacyjnych z całej Polski. Cennym uzupełnieniem publikacji są zebrane w załączniku przykłady dokumentów opracowanych na potrzeby modeli budżetu partycypacyjnego różnych polskich miast – plik do pobrania

„Standardy procesów budżetu partycypacyjnego” , praca zbiorowa pod red. Ewa Stokłuska (Wyd. II, 2015). Publikacja zbierająca najważniejsze zasady i standardy realizacji procesów budżetów partycypacyjnych, przygotowana przez grono osób zaangażowanych w realizację tego typu mechanizmów w kilku miastach Polski, reprezentujących zarówno środowisko samorządowe, jak i organizacje pozarządowe. Zaprezentowano w niej uniwersalny model procesu budżetu partycypacyjnego oraz minimalne standardy realizacji poszczególnych jego etapów. Publikacja jest pomyślana jako punkt odniesienia dla przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych oraz „zwykłych” mieszkańców, chcących dopiero wprowadzić w swojej jednostce terytorialnej budżet partycypacyjny lub udoskonalić funkcjonującą już procedurę – plik do pobrania

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.