Technologie potrzebują dziewczyn – nagranie webinarium

Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium z 19 października 2016 r., zorganizowanego w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania i poświęconego pomysłom na zachęcanie dziewczyn do programowania.

Podczas spotkania mówiliśmy m.in. o tym, dlaczego w branży nowych technologii jest tak mało kobiet oraz co robić, żeby było ich więcej – jak zachęcać dziewczynki do nauki programowania i jak w atrakcyjnych sposób prowadzić takie zajęcia.

Czego dowiesz się z nagrania webinarium?

  • Dlaczego dziewczyny powinny programować? Dlaczego tego nie robią? Jaki wpływ mają na to stereotypy? Jak je przełamywać?
  • Czy warto organizować zajęcia z programowania tylko dla dziewczynek oraz w jakim wieku najlepiej zachęcać do nauki?
  • Jak zapraszać na zajęcia? Jak rozmawiać z rodzicami?
  • Czy zajęcia dla chłopców i dziewczynek powinny czymś się różnić? Jak prowadzić zajęcia w grupie, w której przeważają chłopcy?
  • Jak ważna jest rola dobrego przykładu – kobiet programistek?
  • Czym jest społeczność Geek Girls Carrots? Czym zajmuje się fundacja Girls Code Fun?
  • Gdzie i jak kobiety mogą uczyć się programowania, by potem móc uczyć innych?

Webinarium wpisuje się w aktywności miesiąca tematycznego na portalu www.labib.pl pod hasłem „Październik pozytywnie zaprogramowany”.


Osoby prezentujące:

Kamila Sidor –  jest przedsiębiorcą społecznym, mówczynią, współtwórczynią globalnej społeczności Geek Girls Carrots oraz trenerką przemawiania publicznego w Speaking Carrots. Wspiera inicjatywy społeczne m.in. Link do Przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT. W 2011 została inwestorką w startupie technologicznym Motivapps.  W 2016 roku znalazła się na liście najbardziej kreatywnych Polaków magazynu „Brief”. W 2014 roku została wybrana do grupy 25 młodych liderów przez magazyn „Teraz Polska” i znalazła się też na liście „New Europe 100” – liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Po godzinach uprawia jogę, medytuje, czyta książki i podróżuje po świecie.

Barbara Litwińska – jest programistką w koleo.pl oraz doświadczoną trenerką programowania. Od lat aktywnie włącza się w inicjatywy promujące kodowanie wśród kobiet: Code Carrots JS, Women in Technology, Rails Girls. Obecnie jest mentorką Fundacji Girls Code Fun i szkoły programowania Kids Code Fun. Angażuje się też w warsztaty prowadzone w ramach projektu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę. Scratch, GIT, HTML, CSS, Java Script – te narzędzia i języki programowania dzięki Basi nikogo już nie odstraszają. Dla ludzi uczestniczących w jej spotkaniach stają się sposobem na tworzenie nowych aplikacji i stron www.

Prowadząca:

Iwona Kolosek, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego


Obejrzyj nagranie. Czas trwania: 60 minut.

Do obejrzenia:

Girls Code Fun – dlaczego programujemy

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.