Nie tacy różni – Święta w Polsce i Ukrainie. Nagranie webinarium

Publikujemy nagranie webinarium z 28 listopada 2022 r., poświęconego ukraińskim zwyczajom świątecznym.

Z nagrania dowiesz się:

• jak obchodzi się święta Bożego Narodzenia w Ukrainie, jakie są podobieństwa, a jakie różnice pomiędzy polskimi a ukraińskimi świętami,
  • z czego wynikają różnice kalendarzowe,
  • jakie obrzędy i jakie zwyczaje panują w Ukrainie.

Ekspertka: Olena Kaplysh – Ukrainka, Lwowianka, a od ponad 20 lat, trochę z wyboru a trochę z przypadku, również Warszawianka. Z wykształcenia politolog. Od 2004 roku działa społecznie, również w organizacjach pozarządowych. Trochę naturalnie stały się jej bliskie zwyczaje polskie i ukraińskie, w szczególności świąteczne. Stara się zachowywać zwyczaje rodzinne i regionalne w obchodach świąt. Wyznaniowo – grekokatoliczka. Lubi różnorodność regionalną, dialekty, ciekawostki etniczne. Z FRSI związana od kilku miesięcy, głównie przy projekcie „Biblioteka dla Wszystkich. Różni. Równi. Ważni.”

Webinarium prowadziła Monika Schmeichel-Zarzeczna z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obejrzyj nagranie (52 min.):

Webinarium odbyło się w ramach cyklu edukacyjnego będącego częścią projektu „Biblioteka dla wszystkich. Równi. Różni. Ważni”.

Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni, to innowacyjny projekt edukacyjno-społeczny, umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. W ramach projektu dzieci i młodzież z Ukrainy i z Polski oraz ich opiekunowie, mogą skorzystać z nowoczesnej oferty programowej, nawiązać przyjaźnie, a nawet uczyć się wzajemnie swoich języków i kulturowych zwyczajów. Zajęcia prowadzą doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze. Biblioteki w ramach projektu otrzymują sprzęt niezbędny do realizacji programu, w tym komputery, interaktywne roboty, zestawy muzyczne i edukacyjne.