Kluby kreatywności w bibliotekach

Projekt popularyzujący ideę "makerspace" i innych twórczych przestrzeni w bibliotekach, realizowany w latach 2018-2021 w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. W projekcie wzięło udział 20 bibliotek.

Klub kreatywności to miejsce, w którym ludzie spotykają się i korzystają z dostępnych tam narzędzi i zasobów – po to, by uczyć się przez zabawę i eksperymentowanie, wspólnie tworzyć, wymyślać i realizować różne projekty, a także dzielić się wiedzą i rozwiązywać problemy.

Projekt „Kluby kreatywności w bibliotekach” realizowaliśmy w latach 2018-2020 w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Jego cele to:

• zachęcenie bibliotek publicznych do uruchamiania i prowadzenia lokalnych klubów kreatywności – miejsc, w których mieszkańcy mogą tworzyć i eksperymentować z wykorzystaniem technologii – cyfrowych i innych
  • zachęcenie bibliotek do rozwijania działalności edukacyjnej i wdrażania nowych form i metod pracy edukacyjnej (eksperymentowanie, uczenie się przez zabawę, praca metodą projektu, praca zespołowa, rozwijanie twórczego potencjału)
  • dostarczenie bibliotekom wsparcia, wiedzy i zasobów edukacyjnych niezbędnych do uruchomienia Klubu, oraz rozwój kompetencji bibliotekarzy w zakresie prowadzenia nowatorskich działań dla mieszkańców
  • przetestowanie różnych modeli organizacyjnych funkcjonowania twórczych przestrzeni typu „makerspace” (i podobnych, w których mieszkańcy mogą tworzyć i eksperymentować z wykorzystaniem technologii – cyfrowych i innych)
  • uzyskanie dobrych praktyk, wniosków i innych danych przydatnych do zwiększenia skali projektu
  • promowanie bibliotek jako miejsc, w których mieszkańcy w różnym wieku mogą tworzyć, eksperymentować, uczyć się poprzez współpracę, tworzenie i zabawę oraz zwiększać dzięki temu lokalny kapitał swoich społeczności.

W projekcie wzięło udział 20 bibliotek z całej Polski: 5 bibliotek w edycji pilotażowej (2018-2019) oraz 15 bibliotek w drugiej edycji projektu (2020-2021). Powstały materiały edukacyjne (poradniki, scenariusze, webinaria), z których mogą korzystać wszyscy zainteresowani.

W grudniu 2021 r. zorganizowaliśmy konferencję online podsumowującą projekt pt. „Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach”.

Więcej informacji o projekcie zawiera strona http://www.klubykreatywnosci.org/.

Obejrzyj film przygotowany w ramach projektu „Kluby kreatywności w bibliotekach”, prezentujęcy klub w Miejskiej Bibliotece Publicznej Galerii Książki w Oświęcimiu:

Projekt „Kluby kreatywności w bibliotekach” był organizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.