Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo

Projekt edukacyjny rozwijający kompetencje bibliotekarek i bibliotekarzy w zakresie rzecznictwa.

Rzecznictwo to działania bibliotek i bibliotekarzy, których celem jest wpływanie na tworzenie korzystnych rozwiązań programowych (strategie i polityki) i finansowych umożliwiających bibliotekom odpowiadanie na potrzeby społeczności lokalnych. Rzecznictwo kierujemy przede wszystkim do władz samorządowych i centralnych, a realizujemy za pomocą działań rzeczniczych.

W projekcie „Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” realizowanym w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, zajmowaliśmy się rzecznictwem na rzecz bibliotek, korzystając z wiedzy i doświadczeń bibliotekarek i bibliotekarzy amerykańskich.

W ramach projektu:

  • przygotowaliśmy podręcznik „Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”, którego celem jest dostarczenie czytelnikom i czytelniczkom wiedzy na temat sposobu tworzenia Planu Rzecznictwa w bibliotekach, jego obszarów i konstrukcji, a także adresatów, narzędzi i działań, jakie można wykorzystać,
    prowadziliśmy szkolenia dla bibliotekarek i bibliotekarzy,
  • opracowaliśmy i udostępniliśmy kurs e-learningowy „Docenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” na platformie https://kursy.frsi.org.pl/,
  • przygotowaliśmy pomocne materiały, m.in. serię filmów animowanych „10 rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece”.

Projekt zrealizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.