Spotkania z pasjami nie tylko wirtualnie, czyli Zambrowskie pasje

W bibliotekach w całej Polsce z inicjatywy Fundacji Orange odbywają się wirtualne „Spotkania z pasjami”, w czasie których seniorzy uczestniczą w wideokonferencjach z udziałem aktywnych osób (znanych i mniej znanych), żyjących z pasją, twórczych, mających ciekawe talenty lub zainteresowania.

Projekt zainspirował Miejską Bibliotekę Publiczną w Zambrowie do zorganizowania własnych „spotkań z pasjami”, lecz odbywających się „w realu”, z udziałem mieszkańców miasta, chcących dzielić się z innymi swoją wiedzą i zamiłowaniami.

Biblioteka zaprosiła wszystkich zambrowskich seniorów do włączenia się w projekt i zaprezentowania innym swoich pasji. W mieście mieszkają starsze osoby, które malują, rzeźbią, haftują, podróżują, mają talent aktorski, tworzą rękodzieło, mają nieszablonowe pomysły i zainteresowania. Wiele z nich chętnie podzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami inspirując innych do aktywnego, twórczego życia. Bo na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno.

Dotychczas w ramach projektu „Zambrowskie pasje” odbyło się siedem spotkań. Bohaterką pierwszego była pani Wiesława Bańkowska – pasjonatka rękodzieła artystycznego, haftu, tworzenia ozdób z papieru, wyrobów włókienniczych i innych materiałów. Opowieść o pasji oraz prezentację ozdób uzupełniły zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy spotkania uczyli się sztuki rękodzieła.

Na drugim spotkaniu w ramach cyklu swoimi pasjami artystycznymi, kulinarnymi oraz sportowymi podzieliła się z uczestnikami pani Elżbieta Sasinowska, a na trzecim o sztuce dekorowania tortów opowiadała pani Alicja Nowowiejska – obydwa spotkania zostały połączone z degustacją potraw. Czwarte spotkanie zorganizowano w formie wieczoru poetyckiego pt. „Niektórzy lubią poezję” – jego bohaterką została pani Bogumiła Leśniewska, która zaprezentowała uczestnikom swoje wiersze.

Piąte spotkanie, z udziałem (po raz drugi) pani Wiesławy Bańkowskiej miało charakter praktyczny i formę warsztatów artystycznych pod hasłem „Jak zrobić palmę wielkanocną”. Tematyce wielkanocnej zostało poświęcone kolejne spotkanie pt. „Pisanki, drapanki, wdzięczne malowanki”, którego bohaterką była pani Barbara Faszcza-Lipska. Siódme spotkanie poprowadziła pani Bożena Adamkiewicz, dzieląc się z gośćmi swoimi pasjami artystycznymi: malarstwem, biżuterią artystyczną, rzeźbą.

W planach są kolejne spotkania z cyklu „Zambrowskie pasje”, których bohaterki połączą opowieści o swoich pasjach z praktycznymi warsztatami dla uczestników – jedno dotyczyć będzie psychologii, a drugie teatru.

Wszystkie spotkania prowadzą seniorzy, cieszą się one dużym zainteresowaniem publiczności i mediów – relacje z kolejnych spotkań pojawiają się w miejskich serwisach informacyjnych i portalach społecznościowych.

Materiały do tekstu nadesłała Jolanta Chrostowska-Sufa, Miejska Biblioteka Publiczna w Zambrowie

Zdjęcia: zambrowiacy.pl, Miejska Biblioteka Publiczna w Zambrowie