Biznes(wo)man też człowiek, czyli o współpracy bibliotek z biznesem

Zachecamy do lektury artykułu Bogdy Włodarczyk pt. "Biznes(wo)man też człowiek, czyli o współpracy bibliotek z biznesem", który ukazał się w serwisie Centrum Wspierania Aktywnosci Lokalnej CAL.

Czy biblioteki mogą wejść w partnerskie relacje z biznesem i czy biznesowi się to opłaca? Odpowiedź znajdziemy w historiach, którymi dzielą się biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek.

W artykule zostały przedstawione doświadczenia bibliotek zebrane podczas badania ankietowego przeprowadzonego przez Ewę Chromniak – trenerkę, animatorkę i ekspertkę CAL. Wykorzystane historie i cytaty pochodzą od bibliotek w Bukownie, Hrubieszowie, Lwówku Śląskim, Łapach, Olkuszu, Ożarowie Mazowieckim, Piekarach Śląskich, Pieszycach, Raszynie i Wąbrzeźnie. Wymienione działania, prowadzone przez biblioteki we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, to m.in.: lekcje przedsiębiorczości dla młodzieży i osób bezrobotnych, warsztaty efektywnej nauki, zajęcia językowe, szkolenia informatyczne dla osób w wieku 50+, digitalizacja prasy regionalnej i działalność wydawnicza.

Współpraca bibliotek z sektorem biznesu przynosi różnorodne korzyści obu stronom. Do podejmowania wspólnych działań z bibliotekami przedsiębiorców motywuje często poczucie satysfakcji i chęć bezinteresownej pomocy – zrobienia czegoś dla społeczności. Lecz dzięki takim działaniom odnoszą też bardziej wymierne korzyści, takie jak promocja, dostęp do specjalistycznej literatury czy innych zasobów biblioteki.

Artykuł zawiera również przydatne informacje i wskazówki dla bibliotek dotyczące współpracy z biznesem.

Formularze – wraz z pełnymi historiami  oraz danymi kontaktowymi do bibliotek – zostały zamieszczone na forum „Partnerstwa dla bibliotek”, prowadzonym przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Przeczytaj artykuł:
Biznes(wo)man też człowiek, czyli o współpracy bibliotek z biznesem