Program „Globalnie w bibliotekach” – materiały edukacyjne

Program „Globalnie w bibliotekach” ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej. Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki ...

Program był realizowany od kwietnia do lipca 2018 roku przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wzięło w nim udział 100 bibliotek z całej Polski. Każda biblioteka uczestnicząca w  programie otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych, skupionych wokół refleksji na temat pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań, na które pomoc humanitarna odpowiada.

Co zawiera pakiet?

  • Karty Dyskusji –  to narzędzie edukacyjne, które wspiera prowadzenie dyskusji na ważne globalne tematy. W programie „Globalnie w bibliotekach” zapraszamy bibliotekarzy i bibliotekarki do poprowadzenia spotkania dyskusyjnego dla młodzieży i dorosłych. Jedna z proponowanych dyskusji inspirowana jest słynnym wykładem TEDx Chimamandy Ngozi Adichie „Niebezpieczeństwo jednej historii” na temat stereotypów i ich oddziaływania. Druga dotyczy filmów SAIH Norway „Let’s save Africa” oraz „Africa for Norway” o pomaganiu a ludzkiej godności.
  • Scenariusz warsztatu – dla młodszych użytkowników i użytkowniczek bibliotek przygotowany został specjalny scenariusz warsztatu, wprowadzający w tematykę pomocy humanitarnej. Warsztat „Kiedy przychodzi kryzys” to przestrzeń, w której najmłodsi będą mogli porozmawiać o trudnych wydarzeniach, o których przypadkiem słyszą w mediach lub w rozmowach dorosłych.
  • Plakaty edukacyjne – biblioteki otrzymają pakiet plakatów edukacyjnych, dzięki którym przestrzeń bibliotek stanie się również wystawą poświęconą tematyce pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań współczesnego świata.

Zadaniem bibliotek uczestniczących w programu było zorganizowanie spotkania dyskusyjnego dla dorosłych i młodzieży, opartego na Kartach Dyskusji i/lub warsztatu dla dzieci opartego na scenariuszu zajęć.

Więcej informacji o działaniach edukacyjnych PAH i szczegółach programu „Globalnie w bibliotekach” można znaleźć w webinarium z 9 kwietnia 2018 roku:

KONTAKT:

Wioleta Hutniczak: wioleta.hutniczak@pah.org.pl
Katarzyna Morawska: katarzyna.morawska@frsi.org.pl
________________________________________
Program „Globalnie w bibliotekach” jest realizowany przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.