Projekt DIDEL – pakiet edukacyjny dla bibliotek
Data publikacji: 06/06/18Na tej stronie udostępniamy materiały opracowane w ramach projektu "Daily innovators and daily educators in the libraries" (DIDEL). Zachęcamy do korzystania!
aktualizacja: styczeń 2019 r.
Celem projektu „Daily innovators and daily educators in the libraries” (DIDEL) jest przygotowanie i rozwój programów edukacji osób dorosłych poprzez stworzenie wspierającego, edukacyjnego środowiska w bibliotekach. W projekcie zajmujemy się następującymi obszarami tematycznymi: wielokulturowość, innowacje społeczne, kreatywność, a także: edukacja dorosłych, zarządzanie, partnerstwa i nowe technologie.
Przygotowaliśmy pakiet edukacyjny dla bibliotek, w którym znajdą się:
- materiały edukacyjne do samodzielnej lektury
- propozycje scenariuszy zajęć do przeprowadzenia w bibliotekach
- raport z analizy działań bibliotek dotyczących trzech obszarów tematycznych (wielokulturowość, innowacje społeczne, kreatywność), realizowanych w różnych krajach
- model WIK – czyli model biblioteki, która jest wielokulturowa, działa kreatywnie i wprowadza nowatorskie działania w obszarze innowacji społecznych.
PAKIET EDUKACYJNY PROJEKTU DIDEL:
Model biblioteki WIK
Proponowany model WIK opiera się trzech projektowych obszarach tematycznych projektu DIDEL: WIK, czyli (W – wielokulturowość, I – innowacje społeczne, K – kreatywność). W naszym projekcie posługiwaliśmy się angielskim terminem MIC (M – multiculturalism, I – social innovations, C – creativity), który też pojawia się w publikacji. Fundamentem rozwoju biblioteki w modelu WIK są wartości, spośród których wskazujemy dziewięć kluczowych: godność, sprawczość, wrażliwość, otwartość, różnorodność, odpowiedzialność, dialog, współpraca, wspólnota. Czerpiąc z prac badacza komunikacji międzykulturowej Miltona Bennetta, wyróżniliśmy cztery fazy funkcjonowania grup w społeczności lokalnej: fazę negacji, fazę obrony, fazę akceptacji i fazę integracji. Celem działań biblioteki w Modelu MIC jest osiągnięcie i utrzymanie fazy integracji określonej grupy/grup w społeczności lokalnej. Opisane w Modelu „małe kroki” i „modelowe praktyki”, odnoszące się do poszczególnych obszarów i wartości mogą stanowić inspirację do konkretnych działań lub całych strategii rozwojowych realizowanych przez biblioteki i ich otoczenie.
Biblioteka rozwijająca się w oparciu o Model MIC ma w założeniu rozwijać się w każdym z tych obszarów, niemniej rozwój ten może następować z różną intensywnością w każdym z nich. Z modelu mogą korzystać biblioteki zainteresowane wybranym przez siebie obszarem, może on też być źródłem inspiracji dla osób pracujących lub chcących pracować z konkretnymi grupami społecznymi (np. młodzieżą, osobami starszymi, migrantami, więźniami, osobami bezdomnymi).
Wideotutorial do modelu (w języku angielskim):
Część 1
Część 2
Część 3
Część 4
Część 5
Część 6
***
The „Learning Experiments in the Libraries” report (publikacja w języku angielskim)
Zbadaliśmy różne modele oferty edukacyjnej i różne rodzaje działań dostępnych w bibliotekach publicznych w czterech krajach, które uczestniczyły w projekcie DIDEL: Litwy, Łotwy, Norwegii i Polski, a także inspiracje z całego świata. Opracowując raport skupiliśmy się na trzech obszarach tematycznych (wielokulturowość, innowacje społeczne, kreatywność).
Raport zawiera:
- przykłady działań edukacyjnych w różnych krajach skierowanych do dorosłych użytkowników bibliotek,
- studia przypadków i dobrych praktyk,
- opracowania dotyczące edukacji dorosłych w bibliotekach, w tym dotyczące wkładu bibliotek publicznych w realizację koncepcji uczenia się przez całe życie, sukcesy i wyzwania,
- dane o aktualnej sytuacji społeczności lokalnych w krajach objętych projektem DIDEL: demografii, gospodarce, edukacji, wyzwaniach, prawie, jakości życia,
- informacje na temat polityki Unii Europejskiej w kontekście działalności bibliotek publicznych.
***
Nagrania webinarium
Jak rozwijać kreatywność dorosłych użytkowników biblioteki – nagranie webinarium z z 19 kwietnia 2018 r.,
Wielokulturowo, czyli jak? O wielokulturowości w bibliotece – nagranie webinarium z 16 maja 2018 r.
Innowacja i edukacja w bibliotece, czyli jak wprowadzić bibliotekę w nowy wymiar – nagranie webinarium z 29 sierpnia 2018 r.
Będziemy wdzięczni za wszelkie opinie dot. przeczytanych tekstów bądź zorganizowanych warsztatów. Jeżeli chcecie podzielić się swoimi wrażeniami czy też zadać pytanie dotyczące projektu, prosimy o kontakt z koordynatorem przedsięwzięcia: Magdą Krasowską-Igras, e-mail: magdalena.krasowska@frsi.org.pl.
Projekt „Daily innovators and daily educators in the libraries” jest realizowany w ramach programu Erasmus+, Partnerstwa strategiczne w edukacji dorosłych przez konsorcjum partnerskie, w którego skład wchodzą:
1. Narodowa Biblioteka Litwy im. Martynasa Mazvydasa
2. Centrum Informacyjnych Systemów Kultury (Łotwa)
3. Biblioteka Regionalna w Oppland (Norwegia)
4. Fundacja „Reading & Writing” (Holandia)
i – jako lider – Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.