Biblioteki i możliwości transmisji wideo on-line

Alternatywne środki przekazywania multimedialnych treści to dzisiaj jeden z widocznych trendów w kulturze, nauce czy edukacji. Z punktu widzenia instytucji kultury, takiej jak biblioteka publiczna, może to być także istotny sposób kreowania nowych form wspierających jej działalność. Obok tworzenia domowych stron internetowych, blogów, wspólnych serwisów informacyjnych (np. wraz z placówkami o podobnym profilu działalności) czy innych projektów należących do szeroko rozumianego zjawiska Web 2.0 – uwagę zwracają również inicjatywy tworzenia przez biblioteki własnych dokumentów audialnych (np. podcastów) i audiowizualnych (np. wideoblogów) oraz udostępnianie ich użytkownikom za pośrednictwem sieci.

Dodać należy, że niektóre przedsięwzięcia wideo on-line zmieniają się czasami w kanały telewizji internetowej, które w swoisty sposób zachęcają użytkowników do korzystania ze zbiorów i usług danej biblioteki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że możliwości tworzenia takich form przekazu treści wcale nie muszą się wiązać z ponoszeniem przez bibliotekę dużych nakładów finansowych. W Internecie dostępnych jest wiele darmowych aplikacji, które po uprzednim pobraniu do bibliotecznej stacji komputerowej mogą być w pełni legalnie wykorzystywane. Oprócz oprogramowania w tradycyjnym tego słowa rozumieniu, mamy też coraz częściej do czynienia z oryginalnymi usługami sieciowymi, polegającymi na zaoferowaniu użytkownikom możliwości udostępniania ich twórczości w ramach społecznościowych serwisów internetowych (np. YouTube). Ale zjawisko Web 2.0, bo o nim mowa, to nie tylko „dzielenie się” własną twórczością. To również sposobność wykonywania prostych lub zaawansowanych czynności odnoszących się na przykład do zdalnej edycji plików wideo i ich wzbogacania dodatkowymi materiałami, które podniosą atrakcyjność tworzonych dokumentów.

Przykładami serwisów, które oferują tego rodzaju możliwości, są onetruemedia.com oraz eyespot.com. W obydwu przypadkach aby mieć dostęp do narzędzi ułatwiających edycję plików, nie musimy instalować konkretnej aplikacji na dysku komputera. Całość naszych działań odbywa się na bazie wykorzystywanej przez nas przeglądarki internetowej (np. Firefox, Internet Explorer) oraz narzędzia dostępnego on-line, zastępującego tradycyjne oprogramowanie. Warto zaznaczyć, że oprócz edycji dokumentów, zastosowanie tego rodzaju rozwiązań może być także przydatne w chwili, kiedy zdecydujemy się na stworzenie udostępnionego w Internecie i nadawanego „na żywo” własnego audiowizualnego przekazu.

Strona główna serwisu PixelFish

Uruchomienie bibliotecznego kanału wideo w sieci nie jest skomplikowane. Każdy internauta, który posiada zwykłą kamerę internetową (np. używaną do prowadzenia rozmów za pośrednictwem komunikatora Skype), mikrofon, jak również w miarę szybkie łącze internetowe jest w stanie w prosty sposób stworzyć własny przekaz audiowizualny, polegający na udostępnianiu wcześniej przygotowanych programów, ale także transmitowaniu audycji. W tym celu wystarczy posłużyć się jednym z dostępnych społecznościowych serwisów internetowych, takich jak UStream czy LiveStream.

W artykule przedstawiono przykład polskiej, darmowej aplikacji internetowej, pozwalającej na emisję audiowizualnych treści w sieci internetowej. Serwis Videosteam, bo o nim mowa, to narzędzie, które może być wykorzystane w celu udostępnienia strumienia wideo dowolnej liczbie osób. Serwis powstał w październiku 2008 r. i w krótkim czasie zdobył przychylność użytkowników, którzy w przeciągu niecałego roku działalności projektu przeprowadzili ponad 3200 transmisji on-line. Warto zaznaczyć, że jeszcze niedawno do utworzenia prywatnego kanału wideo potrzebne było łącze o dużej przepustowości, wiedza z zakresu konfiguracji i instalacji na serwerze narzędzi do strumieniowania multimediów. Również przesyłanie danych ograniczone było często limitami transferu. Videosteam znosi zarówno te, jak i inne problemy. Za jego pomocą można w prosty sposób transmitować naukowe konferencje, seminaria, wykłady, spotkania i kursy biblioteczne, nagrywać i osadzać wideo-wiadomości na blogu, stronie internetowej biblioteki (bibliotekarza), monitorować pomieszczenia lub tworzyć „kanał telewizji internetowej”, nadającej kulturalne i edukacyjne audycje. Dodatkowym elementem wzbogacającym użyteczność serwisu jest możliwość nagrywania i przechowywania (hosting) audycji na serwerach projektu, dzięki czemu użytkownik może do nich wracać, kiedy tylko zechce.

Do prawidłowego działania usługi niezbędne są: zainstalowanie na dysku komputera multimedialnej wtyczki do przeglądarek internetowych Adobe Flash Player, kamera internetowa (zewnętrzna lub wbudowana) oraz mikrofon. Dodajmy, że z Videosteam możemy także korzystać w sytuacji, kiedy chcemy nadawać sam dźwięk bez obrazu, np. w celu transmitowania ciekawych rozmów, dyskusji, wykładów, stworzenia internetowej rozgłośni radiowej itp.

Sama konfiguracja usługi jest bardzo prosta. Mając już podłączoną do komputera kamerę i mikrofon, po kliknięciu na stronie głównej projektu w ikonkę „zacznij nadawać” – przenosimy się na podstronę, gdzie dostępne są główne opcje konfiguracji narzędzia.

Pierwszy krok to wybór jakości transmisji. Jeśli opcja zalecana (płynny obraz) z jakiegoś powodu jest dla nas niewystarczająca, mamy możliwość kontaktu z twórcami projektu, którzy dostosują parametry pod kątem naszych potrzeb. Następnie wpisujemy nazwę naszej audycji (posłuży ona w późniejszym czasie do wygenerowania odnośnika do okna z sygnałem audio lub wideo), odznaczamy (jeśli jest dostępna) opcję nagrania strumienia, ewentualnie wpisujemy nasz adres email. Po wykonaniu tych prostych czynności, klikamy w ikonkę „Transmituj!”, w wyniku czego zostajemy przeniesieni na stronę, gdzie dostępne jest okno emisji (po wcześniejszym zatwierdzeniu komunikatu odnoszącego się do udzielenia zgody na transmisję głosu i wideo).

Na powyższej grafice zostało przedstawione okno z interfejsem transmisji. Poniżej znajdują się możliwe sposoby udostępniania strumienia danych innym internautom. Pierwszy to tzw. Permalink – odnoszący się do specjalnie wygenerowanej dla naszej audycji podstrony serwisu Videosteam. Drugi – Embed to opcja pozwalająca na skopiowanie kodu HTML i osadzenie go na stronie domowej, blogu, forum itp. Poniżej przedstawiono przykład wstawienia okna transmisji na stronie blogu (platforma blogowa Blogger).

W oknie edycji nowego artykułu (postu) wklejamy wcześniej skopiowany z serwisu Videosteam kod HTML (Embed). Oczywiście dostępna jest tutaj możliwość korekty, odnosząca się do wielkości okna wideo. Wprowadzanie zmian następuje poprzez modyfikowania wartości „width” i „height”. Domyślne wartości to 440 i 312. Gdy rozmiar okna wideo spełnia nasze oczekiwania, po kliknięciu w ikonę „Publikuj posta” i „Wyświetl post” zostajemy automatycznie przeniesieni na stronę główną blogu, gdzie w jego centralnej części powinno być widoczne okno naszej transmisji wideo.

autor artykułu: Grzegorz Gmiterek