Łączy nas pamięć! Akcja Żonkile w bibliotece w Świeciu

Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie z okazji obchodów 73. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Biblioteka zorganizowała spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im. Floriana Ceynowy w Świeciu oraz gimnazjaliści Szkoły Katolickiej im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu.

Punktem kulminacyjnym akcji w bibliotece była internetowa premiera filmu pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. W krótkim wstępie do filmu uczestnicy wysłuchali podstawowych informacji o powstaniu w getcie warszawskim, oraz na temat żonkili, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali papierowe żonkile, które rozdawali po wyjściu z biblioteki.

Młodzi w skupieniu obejrzeli film przedstawiający sytuację Żydów w przedwojennej stolicy, historię getta warszawskiego, przebieg powstania oraz materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta. Jego reżyserką jest Kama Veymont, a animację stworzył Łukasz Rusinek.

Po projekcji filmu uczestnicy spotkania udali się na dawny cmentarz żydowski na ulicę Polną, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający miejsce mordu na żydowskich mieszkańcach Świecia. W trakcie przemarszu młodzież rozdawała papierowe żonkile. Pod pomnikiem złożono bukiet żonkili i zapalono symboliczny znicz, upamiętniająć w ten sposób wszystkie ofiary II wojny światowej. Była to prawdziwa lekcja historii: Jest czas, który niszczy i pamięć, która ocala… Pamięć, która nas łączy.

Tekst: Marcin Warmke, Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu
Zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu