Wielka historia pewnego sznurka, czyli jak skutecznie współpracować z mieszkańcami i władzami lokalnymi

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja oraz władze samorządowe Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej otrzymały nagrodę Super Samorząd 2016. Wyróżnienia przyznawane są grupom, organizacjom i instytucjom, które skutecznie ulepszają swoje otoczenie. Biblioteka i samorząd znalazły się w gronie siedmiorga laureatów nagrody. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 500 uczestników z 306 gmin.

Nagroda przyznawana jest przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach akcji „Masz głos, masz wybór”. W uroczystości, która miała miejsce 30 maja 2016 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, wzięli udział między innymi: Jerzy Buzek, poseł Parlamentu Europejskiego oraz członkowie jury: Nathalie Bolgert (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), prof. Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Katarzyna Kubicka-Żach (redaktor – kierownik Serwisu Samorządowego PAP).

„Masz Głos, Masz wybór” to ogólnopolska akcja, której głównym celem jest zaangażowanie  obywateli i władz do dialogu, współpracy na poziomie samorządowym, dzięki czemu ma się zwiększyć zainteresowanie mieszkańców udziałem w życiu publicznym oraz poczucie współodpowiedzialności wyborców i wybranych za decyzje podjęte w dniu głosowania. Akcję „Masz Głos, Masz Wybór” organizują Fundacja im. Stefana Batorego oraz partnerzy: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (PZR), Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES. Nasza biblioteka podczas akcji realizuje ścieżkę „Lepsze instytucje”.

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja oraz realizowała ścieżkę lepsze instytucje, podejmując działania mające na celu ulepszenie funkcjonowania biblioteki i dopasowanie jej do potrzeb i oczekiwań mieszkańców gminy i powiatu. Do akcji bibliotekę zgłosiła dyrektor Nina Turek-Kwiecień, a działania związane z prowadzeniem kolejnych etapów koordynowała Joanna Kądziela-Kot. Diagnoza lokalna obejmowała między innymi ankiety (w wersji papierowej i elektronicznej), tablicę „wypowiedz się” (na tablicy można było przylepiać karteczki z pomysłami na 2016 rok) oraz „pytania na sznurku”. Każda osoba odwiedzająca bibliotekę mogła na kartce napisać, co jej zdaniem należy poprawić w bibliotece lub za co lubi bibliotekę, a następnie umieszczała ją w holu na wywieszonym sznurku. Podczas zorganizowanych w bibliotece warsztatów przyszłościowych, prowadzonych przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „STOCZNIA” mieszkańcy wskazywali najbardziej istotne problemy w funkcjonowaniu biblioteki i proponowali pomysły na ich rozwiązanie.

O sukcesie diagnozy oraz przeprowadzonych warsztatów zadecydowała duża liczba wypełnionych ankiet oraz dobre relacje biblioteki z mieszkańcami. W ramach akcji biblioteka nawiązała bardzo dobry kontakt z przedstawicielami władz lokalnych (Burmistrzem, Radą Miejską i Starostą). O nominacji do nagrody Super Samorząd 2016 zadecydowały trzy czynniki: zaangażowanie pracowników biblioteki, wkład mieszkańców Gminy Kazimierza Wielka oraz poparcie ze strony władz samorządowych.

Tekst i zdjęcia: Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w w Kazimierzy Wielkiej