Pasjonaci radia w bibliotece w Dobczycach

"Od radia do ipoda" to projekt, który od listopada 2014 roku realizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach. Częścią projektu są warsztaty radiotechniczne, podczas których międzypokoleniowe grupy uczestników budują własne odbiorniki radiowe. Najmłodsza uczestniczka zajęć ma 5 lat, a najstarszy - ponad 70! Warsztaty są bezpłatne, nie ma ograniczeń wiekowych, jest tylko limit dostępnych miejsc. A to ważne, bo miejsca na warsztatach rozchodzą się jak świeże bułeczki…

Jak to się stało, że zajęcia radiotechniczne znalazły się w ofercie edukacyjnej biblioteki? I co sprawiło, że w Dobczycach ta dziedzina – dość odległa od tematów zwykle podejmowanych w bibliotekach publicznych – spotkała się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców? O pomyśle i realizacji projektu „Od radia do ipoda” opowiada Paweł Piwowarczyk, dyrektor Miejskiej biblioteki Publicznej w Dobczycach:

Pomysł narodził się najpierw w sercu, potem zamienił się w projekt i konkretne plany. Jesteśmy – jako biblioteka – miejscem otwartym dla mieszkańców, a przede wszystkim otwartym na ich pomysły. Pewnego dnia do biblioteki trafił dr Ryszard Dulski, który od kilku lat mieszka w Dobczycach. Opowiedział o swojej kolekcji radioodbiorników, o tym jak całe życie poświęcił tematowi radiotechniki. Był m. in. wykładowcą Akademii Górniczo-Hutniczej, miał też wkład w powstanie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. 

Wszystko zaczęło się od wystawy przepięknych radioodbiorników, które są kolekcją pana Ryszarda. Przy okazji wystawy chciał on młodym ludziom przekazać również wiedzę o radiotechnice, dlatego do biblioteki przychodziły grupy w różnym wieku, aby obejrzeć stare radia oraz wysłuchać interesującej pogadanki. Ze zaskoczeniem obserwowałem, jak bardzo młodzież interesowała się tą tematyką. Trafiłem na program „Seniorzy w akcji” – w głowie skojarzyłem pana Ryszarda i jego pasję, i zgłosiliśmy się razem do konkursu, którego zostaliśmy laureatami. Wszędzie gdzie tylko opowiadamy o naszym projekcie, budzimy duże zainteresowanie. 

Pomysł, który zarysował Pan Ryszard, bardzo mi się spodobał, ale byłem sceptykiem co do frekwencji na warsztatach. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy na zajęcia zapisało się prawie 30 osób, a nie 15, jak przewidywałem. Martwiłem się również o to, jak przebiegnie integracja międzypokoleniowa. Jak widać, były to obawy na wyrost. Jestem wzruszony, gdy widzę, jak ci nieznajomi dotąd dla siebie ludzie nawzajem sobie pomagają. 

U nas ta międzypokoleniowa wymiana doświadczeń to nie wytarty slogan, tylko rzeczywistość. W soboty w bibliotece mamy zajęcia z Lego Mindstorms, a w sali obok konstruowane są radioodbiorniki. Staramy się być „ciekawym miejscem dla ciekawych ludzi”.

Zobacz film – wideorelację z warsztatów w projekcie „Od radia do ipoda” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach:

Projekt „Od radia do iPoda” realizowany jest w ramach konkursu grantowego Seniorzy w Akcji, do którego wniosek złożyli: Paweł Piwowarczyk – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach oraz dr Ryszard Dulski – elektronik, pasjonat, kolekcjoner zabytkowych radioodbiorników, zajmujący się ich renowacją. Konkurs realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.