W bibliotece w Dobczycach dzieci programują i budują roboty

"Czy zbudowanie robota jest trudne?" "Nieee – bardzo łatwe" - odpowiadają uczestnicy warsztatów robotycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach. Korzystając z zestawów Lego Mindstorms, czyli klocków Lego wyposażonych w elementy elektroniczne, młodzi inżynierowie konstruują roboty, a następnie je programują, tak aby poruszały się i wykonywały różne polecenia..

Warsztaty odbywają się w ramach projektu zajęć edukacyjno – sportowych dla dzieci i młodzieży z gminy i miasta Dobczyce, realizowanego przez Stowarzyszenie KAT (Kreatywni Aktywni Twórczy) Dobczyce we współpracy z biblioteką.

Szukając partnerów do projektu Stowarzyszenie KAT Dobczyce zwróciło się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach z zapytaniem o współpracę przy organizacji zajęć dla dzieci. „Bardzo chętnie na to przystaliśmy” – mówi Paweł Piwowarczyk, dyrektor MBP. „Dysponujemy sprzętem, a ułożenie komputerów pozwala przeprowadzać takie zajęcia w bardzo atrakcyjny sposób”.

Warsztaty trwają od połowy listopada. Dotychczas odbyły się 4 spotkania dla dwóch 10-osobowych grup. Zainteresowanie zajęciami przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów – zgłosiło się o wiele więcej dzieci, niż można było przyjąć na warsztaty. Rodzice wciąż pytają w bibliotece o możliwość zapisu dzieci na kolejne zajęcia. Projekt potrwa do końca lutego. W tym czasie odbędzie się jeszcze 8 spotkań oraz powiatowy turniej walk sumo… robotów skonstruowanych przez dzieci. W konkursie wezmą udział drużyny z Dobczyc oraz z Pcimia i Sieprawia – innych miejscowości, w których odbywają się warsztaty.

Zdaniem Pawła Piwowarczyka udział w projekcie przynosi dobczyckiej bibliotece same korzyści: Po kilku tygodniach widzę wiele plusów tej inicjatywy. Do biblioteki trafiły dzieci, które wcześniej rzadziej tu zaglądały. Dzieci przyprowadzają rodzice, którzy czekając na swoje pociechy także korzystają z biblioteki. Zajęcia mają charakter otwarty, co oznacza, że o takiej formie spędzania czasu w bibliotece dowiaduje się wiele różnych osób. Już planujemy kolejne przedsięwzięcia. Współpraca i partnerstwo to same korzyści. Nie bez powodu mottem naszej biblioteki są słowa: Ciekawe miejsce ciekawych ludzi. Zapraszając Lego do naszej biblioteki możemy je realizować jeszcze mocniej.”

Film Stowarzyszenia KAT Dobczyce pokazuje, jak przebiegają warsztaty robotyczne w dobczyckiej bibliotece. Zawiera też wypowiedzi małych inżynierów z Dobczyc:

Na realizację projektu Stowarzyszenie KAT Dobczyce pozyskało grant brytyjskiej organizacji Charities Aid Foundation. Koordynatorką projektu jest Natalia Maj ze Stowarzyszenia KAT Dobczyce.

Informacje o projekcie znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach.

Tekst: Agnieszka Koszowska

Zdjęcia: Stowarzyszenie KAT Dobczyce