Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej
Data publikacji: 07/02/23W debatach uczestniczyły osoby reprezentujące różne środowiska – ich dyskusje wspierali gospodarze i moderatorzy. Spotkania były organizowane w formie warsztatów w oparciu o jednolity scenariusz, przygotowany przez FRSI. Debaty dotyczyły następujących tematów:
1. Jakich kompetencji potrzebujemy, aby osiągnąć sukces?
(edycja 2015)
2. Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej?
(edycja 2016)
3. Jak zbudować tożsamość lokalnych społeczności?
(edycja 2017)
Wśród uczestników tegorocznych debat znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy.
Spotkania miały formę warsztatów, podczas których uczestnicy starali się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W każdej bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz trzech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.
Pierwsze wnioski z dyskusji dostarczają ciekawych informacji na temat tego, w jaki sposób uczestnicy widzą WSPÓLNOTĘ – czym jest, co ją integruje oraz wzmacnia. Dyskutanci wymieniali pewne wspólne wartości, które leżą u podstaw dynamicznych i skutecznych wspólnot lokalnych, ale też to, co je wyróżnia, czyni wyjątkowymi, między innymi tradycje czy przestrzeń lokalną. Nade wszystko twierdzą jednak, że wspólnota „tworzy się” najefektywniej w działaniu. Takim działaniem może stać się np. uporządkowanie zaniedbanego podwórka – zjednoczy ono mieszkańców na wiele lat; motywując ich do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności.
Debata w bibliotece w Barcinie
Debata w bibliotece w Bytomiu Odrzańskim
Debata w bibliotece w Chrzanowie
Debata w bibliotece w Lubaczowie
Debata w bibliotece w Lubaczowie
Debata w bibliotece w Reszlu
Więcej zdjęć z debat w bibliotekach znajduje się tutaj.
Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” zrealizowaliśmy we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego celem było wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Debaty lokalne odbywały się jako część Kongresu Obywatelskiego, który jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami.