Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

W latach 2015-2017 w ramach projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” w bibliotekach w całej Polsce odbywały się debaty lokalne. W 80 miejscowościach o rozwoju lokalnym dyskutowało ponad 400 osób.

W debatach uczestniczyły osoby reprezentujące różne środowiska – ich dyskusje wspierali gospodarze i moderatorzy. Spotkania były organizowane w formie warsztatów w oparciu o jednolity scenariusz, przygotowany przez FRSI. Debaty dotyczyły następujących tematów:

1. Jakich kompetencji potrzebujemy, aby osiągnąć sukces?
(edycja 2015)

2. Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej?
(edycja 2016)

3. Jak zbudować tożsamość lokalnych społeczności?
(edycja 2017)

Wśród uczestników tegorocznych debat znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy.

Spotkania miały formę warsztatów, podczas których uczestnicy starali się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W każdej bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz trzech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.

Pierwsze wnioski z dyskusji dostarczają ciekawych informacji na temat tego, w jaki sposób uczestnicy widzą WSPÓLNOTĘ – czym jest, co ją integruje oraz wzmacnia. Dyskutanci wymieniali pewne wspólne wartości, które leżą u podstaw dynamicznych i skutecznych wspólnot lokalnych, ale też to, co je wyróżnia, czyni wyjątkowymi, między innymi tradycje czy przestrzeń lokalną. Nade wszystko twierdzą jednak, że wspólnota „tworzy się” najefektywniej w działaniu. Takim działaniem może stać się np. uporządkowanie zaniedbanego podwórka – zjednoczy ono mieszkańców na wiele lat; motywując ich do dalszej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Debata w bibliotece w Barcinie

 

Debata w bibliotece w Bytomiu Odrzańskim

 

Debata w bibliotece w Chrzanowie

 

Debata w bibliotece w Lubaczowie

 

Debata w bibliotece w Lubaczowie

 

Debata w bibliotece w Reszlu

Więcej zdjęć z debat w bibliotekach znajduje się tutaj.


Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” zrealizowaliśmy we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego celem było wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Debaty lokalne odbywały się jako część Kongresu Obywatelskiego, który jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.