Książki niosące nadzieję – nagranie webinarium

Prezentujemy nagranie webinarium poświęconego „Książkom niosącym nadzieję” Wydawnictwa Widnokrąg oraz możliwościom pracy z nimi. Webinarium odbyło się 25 października 2023 r. Zapraszamy do korzystania!

Nowy projekt literacki Wydawnictwa Widnokrąg jest odpowiedzią wydawcy na niespokojne czasy: wojnę w Ukrainie, kryzys gospodarczy, kryzys uchodźczy, kryzys klimatyczny, konsekwencje społeczne pandemii COVID-19, nieustanne zmiany w systemie edukacyjnym… W natłoku złych wiadomości i trudnych doświadczeń na największy stres narażeni są najmłodsi. To, czego potrzebują to nadzieja i poczucie bezpieczeństwa – wyjaśnia ideę projektu Anna Nowacka-Devillard z Wydawnictwa Widnokrąg i dodaje, że ma nadzieję, że książki wydane pod hasłem „Książki niosące nadzieję” pozwolą im je odnaleźć, choćby na czas lektury.

Do projektu wybierane są tytuły, które pokazują pozytywne rozwiązania trudnych problemów. Kształtują postawy takie jak, życzliwość, empatia, tolerancja, odwaga oraz świadomość własnej wartości. A także podkreślają znaczenie wspólnoty i solidarności w budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Książki skierowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Taki jest niewątpliwie wielokrotnie nagradzany tryptyk „Prawy i Lewy“, „Coś i Nic“, „Wczoraj i Jutro“ autorstwa Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz, który w ramach projektu został wydany w języku ukraińskim i udostępniony bezpłatnie w formie ebooków na stronie wydawnictwa Widnokrąg razem ze scenariuszami zajęć dla szkół i bibliotek.

Zapraszamy do korzystania z nagrania webinarium poświęconego „Książkom niosącym nadzieję”, ktore odbyło się 25 października 2023 r. Podczas webinarium Agnieszka Chmielewska z Wydawnictwa Widnokrąg opowiedziała o projekcie i nowościach wydanych pod hasłem „Książki niosące nadzieję“ oraz o materiałach przygotowanych dla szkół i bibliotek. Anna Paszkiewicz, autorka, podzieliła się doświadczeniami z warsztatów dla dzieci prowadzonych na podstawie swoich książek i przedstawiła propozycje ćwiczeń inspirowane wybranymi tytułami.

Anna Paszkiewicz jest autorką ponad sześćdziesięciu książek dla dzieci, w tym „Coś i Nic“, która znalazła się na międzynarodowej liście Białych Kruków 2021. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Jest również autorką scenariuszy dla nauczycieli. Regularnie współpracuje z Promyczkiem, magazynem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty czytelnicze dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Pisze również wiersze dla dorosłych.

Webinarium prowadziła Agnieszka Koszowska z Fundacji FRSI.

Obejrzyj nagranie (ok. 50 min):


Projekt „Książki niosące nadzieję” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa“.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.