Nowe tematy do „Rozmów przy wspólnym stole”

Świętowanie i nieświętowanie, współczesna rodzina, umiejętność stawiania granic, dobra starość i ekologia na co dzień – to tylko niektóre z proponowanych przez nas tematów spotkań w bibliotekach.

W ramach projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” przedstawiamy Wam pakiet 8 tematów, które warto poruszyć na spotkaniach w Waszych bibliotekach:

  • Dlaczego, jak, komu – pomagać? Rozmowa o pomocy bliźnim.
  • Świętuję jak wszyscy, świętuję po swojemu, nie świętuję wcale. Rozmowa o przeżywaniu świąt religijnych, rodzinnych i wspólnotowych.
  • Rodzina jaka jest – każdy widzi. Rozmowa o blaskach i cieniach życia w rodzinie.
  • Jak dobrze mieć sąsiada! Czy i jak dbać o dobre sąsiedztwo?
  • Czy wiem, gdzie są moje granice i czy umiem je stawiać?
  • Co to znaczy dbać o siebie? Jak ja to robię?
  • Czy starość musi być samotna? Jak się przygotować do starości?
  • Jak oszczędzam planetę? Sposoby na codzienne ekologiczne życie.

Tematy zostały opracowane przez ekspertki – Monikę Hausman-Pniewską i Annę Miodyńską – w formie krótkich „ściągawek” o takiej samej strukturze. Autorki opracowań tematów wpisały w nie swoje uwagi, ale jest tam też miejsce na refleksje moderatorek i moderatorów spotkań. Gorąco zachęcamy, by właśnie w taki sposób przygotowywać się do każdej rozmowy, odpowiadając sobie na zawarte w „ściągawce” pytania.

Zamieszczamy również wzór pustej „ściągawki” – możecie z niego skorzystać przy opracowaniu własnego, autorskiego tematu rozmowy. Wzór znajdziecie poniżej, na końcu listy tematów.

Materiały te zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o bibliotekach uczestniczących w 1. i 2. edycji projektu „Rozmowy przy wspólnym stole”, ale korzystać z nich mogą oczywiście wszystkie osoby chcące rozmawiać w swoich społecznościach na ciekawe i ważne tematy.

Poniżej znajdziecie też pakiet materiałów graficznych, których możecie użyć do promocji spotkań odbywających się w Waszych bibliotekach.

Życzymy Wam ciekawych i owocnych rozmów!


2. edycja projektu „Rozmowy przy wspólnym stole” realizowana jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Strona korzysta z plików cookie. Więcej na temat ciasteczek można przeczytać w Wikipedii. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.